پس از اینکه سرویس گواهینامه SSL را بر روی سایت خود نصب و فعال کردید، وب‌سایت شما هم با پروتکل HTTP و هم HTTPS در دسترس است. با این حال بهتر است فقط از HTTPS استفاده نمایید و کلیه درخواست‌هایی که به HTTP ارسال می‌شوند را به صورت خودکار منتقل کنید به HTTPS که هم از لحاظ امنیتی منطقی است و کلیه داده‌های رد و بدل شده بین کاربر و سرور رمزنگاری خواهند شد و هم از لحاظ ارتقاء SEO سایت در موتورهای جستجوگر یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. شما به راحتی می‌توانید با نوشتن چند خط کد در فایل htaccess. وب‌سایت این کار را انجام دهید. در ادامه با ما باشید.


اجبار باز شدن وب‌سایت با HTTPS بر روی تمام ترافیک‌ها

1. وارد File Manager سرور میزبانی وب خود شوید و فایل htaccess. را در مسیر public_html باز کنید. اگر این فایل را پیدا نکردید ممکن است مخفی باشد که باید تیک Show hidden files را بزنید و یا در نهایت اگر وجود نداشت خودتان یکی بسازید.

2. در فایل مذکور دنبال دستور RewriteEngine On بگردید و کدهای زیر را بعد آن اضافه نمایید:

RewriteEngine On 
RewriteCond %
{HTTPS} off
RewriteRule ^
(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

 
3. تغییرات را ذخیره نمایید و تمام.

نکته مهم: حتما مطمئن شوید که RewriteEngine On دو مرتبه تکرار نشود و حتما On باشد. معمولا این خط کد در فایل htaccess. وجود دارد و شما فقط باید مابقی دستورات را اضافه نمایید.


اجبار باز شدن وب‌سایت با HTTPS بر روی یک دامنه خاص

فرض کنید شما 2 عدد دامنه به نام‌های yourdomain1.com و yourdomain2.com دارید و هر 2 دامنه یک وب‌سایت را باز می‌کنند. ولی شما فقط مایل هستید که دامنه اول بوسیله HTTPS باز شود. برای این مورد نیاز است که شما از دستورات زیر استفاده نمایید:

RewriteEngine On 
RewriteCond %
{HTTP_HOST} ^yourdomain1.com [NC]
RewriteCond %
{HTTPS} off
RewriteRule ^
(.*)$ https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 
مطمئن شوید که دامنه خود را جایگزین yourdomain1.com نمایید تا همه چیز به درستی عمل کند.


اجبار باز شدن وب‌سایت با HTTPS بر روی یک پوشه خاص

فایل httacess. حتی قادر به استفاده در یک پوشه خاص است. ولی فایل htaccess. باید در همان پوشه مورد نظر که قصد استفاده از HTTPS را داریم، قرار بگیرد. برای این منظور وارد پوشه دلخواه خود شوید و یک فایل جدید htaccess. ایجاد نمایید و دستورات زیر را در آن وارد کنید:

RewriteEngine On 
RewriteCond %
{HTTPS} off
RewriteRule ^
(folder1|folder2|folder3) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R=301,L]


خب به 3 روش متفاوت آموزش باز شدن وب‌سایت بر روی بستر HTTPS را گفتیم، حال Cache مرورگر خود را پاک کنید و تلاش نمایید تا سایت را با HTTP باز کنید. می‌بینید که به صورت اتوماتیک وب‌سایت شما به HTTPS منتقل خواهد شد.


نتیجه‌گیری

تبریک می‌گویم! شما فایل htaccess. را ویرایش کردید و تمام ترافیک ورودی به سایت را از HTTP به HTTPS منتقل کردید. با اینکار هم امنیت وب‌سایت و اطلاعات کاربران را ارتقاء دادید و هم رتبه سایت خود در موتورهای جستجوگر را بهبود بخشیدید.