پیش از آموزش ساخت شناسه کاربری ایرنیک باید گفت، هر وب‌سایت نیاز به یک آدرس منحصر به فرد در فضای اینترنت خواهد داشت که به آن دامنه یا دامین (Domain) گفته می‌شود. مثلا آدرس دامنه وب‌سایت گوگل، www.google.com می‌باشد. هر دامنه از چند قسمت تشکیل شده است، قسمت اول ماهیت آدرس (www)، قسمت دوم نام دامنه و قسمت سوم پسوند دامنه می‌باشد که این بخش‌ها با نقطه یا دات از هم جدا می‌شوند. به عبارتی می‌توان گفت اولین قدم جهت ایجاد یک وب‌سایت، ثبت دامنه خواهد بود که درواقع معرف برند شما در فضای مجازی است. دامنه‌ها با توجه به کشور یا نوع کسب و کار با پسوندهای مختلفی قابل ثبت می‌باشند. پسوند دامنه IR. مربوط به دامنه ملی کشور ایران می‌باشد. مرکز ثبت دامنه‌های ملی سامانه ایرنیک به آدرس www.Nic.ir می‌باشد.

 

نیک هندل چیست؟

نیک هندل (Nic Handle) مربوط به ثبت دامنه‌های ملی می‌باشد. بدین ترتیب که اگر قصد خرید یک دامنه ملی به نام خود را داشته باشید ابتدا لازم است در سایت www.Nic.ir ثبت‌نام کنید. به هر حساب کاربری که ایجاد شود، یک شناسه که اصطلاحا با آن نیک هندل گفته می‌شود اختصاص داده خواهد شد. نیک هندل شامل دو حرف اول اسم مالک حساب و شماره ثبت نام شخص در وب‌سایت nic.ir می‌باشد.

 

آموزش ثبت دامنه ملی (IR.):

در اولین قدم، در صورتی که شناسه نیک هندل در سایت nic.ir ندارید نسبت به ساخت شناسه جدید از نوع حقیقی یا حقوقی از لینک https://www.nic.ir/Create_New_Handle اقدام نمایید. (شناسه از نوع محدود ایجاد نکنید).

در صورتی که از قبل شناسه نیک هندل دارید ابتدا اگر در سبد خرید nic.ir درخواست ثبت و یا تمدید دامنه ثبت کرده‌اید آن درخواست را حذف کرده و سپس طبق آموزش زیر (انتهای مطلب)، رابطه‌های مجاز را در حساب کاربری خود بر روی گزینه "همه" تنظیم کنید.

حال برای ثبت دامنه خود وارد آدرس زیر شوید و سفارش خود را ثبت نمایید:

https://www.inetworkweb.com/my/cart.php?a=add&domain=register

 
حین سفارش شناسه نیک هندل خود را به عنوان مالک دامنه در فیلد "ایمیل یا شناسه شما در ایرنیک" وارد کنید و به مرحله بعدی بروید و در پایان پس از پرداخت صورتحساب، دامنه شما ثبت خواهد شد.


آموزش تمدید دامنه ملی

جهت تمدید دامنه ملی خود می‌بایست رابط مالی دامنه را بر روی شناسه fa482-irnic تنظیم کنید و سپس از حساب کاربری خود در سایت شبکه جهانی وب نسبت به تمدید دامنه اقدام نمایید. همچنین رابطه‌های مجاز را مطابق آموزش زیر (انتهای مطلب) بر روی گزینه "همه" تنظیم نمایید.

 

آموزش انتقال دامنه ملی به زیر مجموعه ما

جهت انتقال دامنه ملی خود می‌بایست رابط مالی دامنه را بر روی شناسه fa482-irnic تنظیم کنید و سپس از حساب کاربری در سایت شبکه جهانی وب نسبت به ثبت سفارش انتقال دامنه اقدام نمایید. همچنین رابطه‌های مجاز را مطابق آموزش زیر روی گزینه "همه" تنظیم نمایید.


نحوه تنظیم رابطه‌های مجاز (بسیار مهم)

توجه داشته باشید در صورتی که از قبل در سامانه nic.ir دارای شناسه نیک هندل بوده‌اید می‌بایست مراحل زیر را حتما قبل از ثبت/تمدید/انتقال دامنه انجام دهید:

1. ابتدا از سامانه nic.ir وارد حساب کاربری خود شوید و سپس از منوهای بالا، گزینه "شناسه" و سپس گزینه "مشخصه‌های شناسه" را کلیک نمایید.

2. در صفحه باز شده، بر روی دکمه "مدیریت رابطه‌های مجاز" کلیک کنید و مطابق با تصویر زیر، صاحب امتیاز، رابط اداری، رابط فنی و رابط مالی را بر روی گزینه "همه" تنظیم نمایید و بر روی دکمه اعمال کلیک کنید.

3. با انجام اینکار ما قادر هستیم دامنه شما را در نیک هندل شما ثبت نماییم.